INFOLINIA: 511 154 947 PL RU EN
Blog>E-papieros to
E-papieros to
cze252021

E-papieros to

E-papieros co to?

Elektroniczny papieros (angielski e-papieros) to urządzenie elektroniczne, które wytwarza silnie zdyspergowaną parę (aerozol) przeznaczoną do inhalacji (inhalacji). Może być stosowany zarówno jako nośnik nikotyny (ENDS), jak i do inhalacji aromatyzowanej pary (aerozolu) bez nikotyny. Para powstaje w wyniku odparowania specjalnie przygotowanej cieczy z powierzchni elementu grzejnego i wygląda jak dym tytoniowy. Urządzenie może być wykonane w szerokiej gamie kształtów, w tym kształtów podobnych do konwencjonalnego papierosa lub fajki. Ugruntowane określenia dotyczące procesu używania elektronicznych papierosów: vaping lub vaping (z angielskiego vaping).

e papiers

Z czego składa się elektroniczny papieros

Elektroniczny papieros składa się z dwóch głównych części: zestawu baterii (akumulatora, „mod”, „mechmod”) i waporyzatora („atomizer”, „wkład”, „zbiornik”, „drip”, „dripcock”, „clearomizer” "). Prąd z akumulatora doprowadzany jest do elementu grzejnego w parowniku, który zamienia naładowaną ciecz w parę.

Bateria

Pakiet baterii zawiera wbudowaną lub wymienną baterię oraz elementy sterujące zasilaniem o różnym stopniu złożoności, w zależności od typu urządzenia. Zastosowano akumulatory NiCd, NiMH, Li-ion, Li-pol o podwyższonym prądzie wyjściowym do 40 A. Napięcie podawane jest ręcznie poprzez naciśnięcie przycisku. Istnieje możliwość automatycznego uruchomienia wytwarzania pary, za którą odpowiada wyłącznik membranowy, aktywowany poprzez wytworzenie rozrzedzonego strumienia powietrza (poprzez dokręcenie).

Istnieje osobny typ akumulatora - „squonk-mod” (z angielskiego. Squonk). Taka jednostka ma wbudowany zbiornik na ciecz do dostarczania jej do parownika.

Akumulatory można podzielić na 2 główne typy: z płytą zarządzającą zasilaniem i bez niej.

Bez płyty zarządzającej zasilaniem

Do tego typu należą jednostki w papierosach elektronicznych jednorazowych lub o małej mocy (imitujące rozmiarem i kształtem zwykłe papierosy lub cygara), klasa eGo (małe urządzenia cylindryczne z wbudowaną baterią) oraz modyfikacje mechaniczne. W tych urządzeniach napięcie z akumulatora dostarczane jest bezpośrednio do parownika, bez elementów regulacji prądu. Urządzenia nie mają ograniczeń co do rezystancji cewek parownika, nie zapewniają ochrony przed zwarciem, przegrzaniem itp.

Z płytą sterowania zasilaniem

Ten typ obejmuje samodzielne „modyfikacje mechów” z tablicą „Kick” i oddzielne „mody pudełkowe”. Obecność tablicy sterowniczej zapewnia urządzeniu szereg zabezpieczeń przed zwarciem, zbyt niską lub wysoką rezystancją parownika, błędną polaryzacją akumulatorów, niewyważeniem akumulatorów itp., a także pozwala na realizację następujących funkcji:

 • Variable Volt / Variable Watt (angielski VV / VW, Variable Volt / Variable Watt) - umożliwia ręczną lub automatyczną zmianę napięcia i/lub mocy dostarczanej do parownika.Kontrola temperatury (TC, Temperature Control) - pozwala ręcznie ustalić maksymalną temperaturę cewki, zapobiegając jej przegrzaniu. Monitoring termiczny wymaga cewki o wysokim współczynniku temperaturowym rezystancji, takiej jak stal nierdzewna, tytan lub nikiel (wysoka rezystancja). Działanie termoregulacji polega na zmianie rezystancji cewki podczas jej nagrzewania, im większe te zmiany, tym dokładniej działa regulacja termiczna.
 • Wskazania parametrów - pokazuje na specjalnym ekranie ilość naładowania, pozostałą pojemność baterii, rezystancję cewki, logo, liczbę wykonanych zaciągnięć, całkowity czas trwania wszystkich zaciągnięć, czas itp.
 • Równoważenie ładowania - umożliwia automatyczne wyrównanie mocy baterii (tylko w niektórych modelach)
 • Ładowanie przez USB - umożliwia ładowanie akumulatorów ze złącza USB (tylko w niektórych modelach)
 • Tryb obejściowy - umożliwia doprowadzenie napięcia do cewki parownika z pominięciem płytki sterującej (tylko w niektórych modelach)
 • Tryb bezpośredniego zasilania (przejście w języku angielskim) - umożliwia korzystanie z elektronicznego papierosa podczas ładowania przez USB (tylko w niektórych modelach)

Atomizer

Atomizer to urządzenie do równomiernego dostarczania cieczy do elementu grzejnego i jego odparowywania. Składa się z elementu grzejnego i knota, otoczonych różnymi akcesoriami konstrukcyjnymi. Element grzejny może być wykonany w postaci metalowej spirali, siatki lub płytki. Zastosowane materiały: fechral (kanthal), nichrom, stal nierdzewna, tytan, nikiel. Stosowany jako knot: bawełna (wełna), len, celuloza, syntetyczny winterizer (przestarzały), nić krzemionkowa lub bambusowa (przestarzały). Parowniki dzielą się na serwisowe i bezobsługowe:

 1. atomizer serwisowane (lub angielskie RBA - rebuildable atomizer) - sugerują możliwość samodzielnej wymiany elementu grzejnego i knota.
 2. atomizer bezobsługowe (lub angielski wymienny atomizer) - przeznaczone do wymiennych jednorazowych komór parowych (wkłady, angielskie głowice wężownicy), które są elementem zużywalnym parownika i nie wymagają samonawijania wężownicy oraz montażu knota.

Standardowe typy grełok:

 • RTA (Rebuildable Tank Atomizer) (zbiornik, bakomizer, clearomizer, kartomizer, podzbiornik) - komora parowania zanurzona jest w pojemniku na ciecz (od ~ 2-3 ml). Ciecz przepływa z pojemnika do komory odparowywania przez kanały, gdy knot wysycha.
 • RDA (Rebuildable Dripping Atomizer) (drip) - nie ma pojemnika na płyn. Sam korpus RDA służy jako komora parowania. Ciecz jest zakopywana i trzymana bezpośrednio w knot.
 • RDTA (Rebuildable Dripping Tank Atomizer) (bakodripka) - RDA z dołączonym pojemnikiem na płyn (do ~ 2-3 ml). Końce knota są zawsze zanurzone w płynie.

Inne rodzaje grełok:

 • RTA "Genesis" - waporyzator wykorzystujący metalową siatkę jako knot.
 • RTA cCELL (ang. CCELL Coil Tank) - parownik, w którym do dostarczania cieczy do wężownicy zastosowano porowatą ceramikę.
 • MTL (English Mouth To Lung) - waporyzator przeznaczony do ciasnych zaciągnięć papierosów.
 • Ważnymi właściwościami wszelkich parowników są: wysokiej jakości przepływ powietrza wokół spiral, kierunek przepływu powietrza wokół spiral, możliwość regulacji siły docisku, wielkość komory parowania oraz urządzenie do montażu spiral. Smak i ilość pary zależy w mniejszym stopniu od typu parownika i jest określana subiektywnie, w zależności od konkretnego modelu, zastosowanych akcesoriów i materiałów eksploatacyjnych.

W parownikach przepływ powietrza może być górny, boczny i dolny. Parowniki z dolnym nawiewem są najprawdopodobniej przeciekające, ale dobrze smakują. Górny przepływ powietrza pozwala na wlanie dużej ilości cieczy do komory parowania.

Kompatybilność z akumulatorem i grałki

Akumulator i grałka są połączone złączką (Pin) lub gwintem o kodowych nazwach: 510, 801, 701, 401, 510-Ego. Są adaptery z jednego wątku do drugiego. Od 2017 roku złącze 510 jest używane w zdecydowanej większości urządzeń do wapowania.

Płyn do elektronicznych papierosów

smoky

Płyn do papierosów elektronicznych zawiera następujące składniki:

 • Glikol propylenowy (PG, z angielskiego Glikol propylenowy) - obowiązkowy główny składnik; niezbędny do tworzenia pary, działa jako rozpuszczalnik dla pozostałych składników, co sprawia, że ​​płyn jest płynem i poprawia smak; wraz z nikotyną uczestniczy w tworzeniu efektu „uderzenia w gardło” (podrażnienie zakończeń nerwowych w górnych drogach oddechowych), może być stosowana w czystej postaci, ale najczęściej w różnych proporcjach z VG, u niektórych osób może być predyspozycją alergiczną.
 • Gliceryna Warzywna (VG, z angielskiego Gliceryna Warzywna) jest podstawowym głównym składnikiem; jest niezbędny do tworzenia pary, rzadko jest używany w czystej postaci i jest stosowany w różnych proporcjach z PG.
 • Woda destylowana (AD, z angielskiego Aqua distillata) - składnik opcjonalny; działa jako rozpuszczalnik; nadaje płynowi dodatkową płynność
 • Nikotyna jest składnikiem opcjonalnym; W małych dawkach wywołuje pobudzenie układu nerwowego, w dużych powoduje paraliż.
 • Aromaty są składnikami opcjonalnymi; niezbędne do stworzenia aromatu i smaku.
 • Barwniki - opcjonalne; służy do dodawania koloru do płynu.
 • Inne dodatki, takie jak kannabinoidy, roztwory olejowe witaminy E itp. są opcjonalne; jest potajemny lub marketingowy.

Ważną rolę odgrywa lepkość („gęstość”) cieczy. Im więcej zawiera gliceryny, tym gęstsza staje się ciecz i wizualnie gęstsza para. Dlatego płyny o wysokiej zawartości gliceryny nie są stosowane w parownikach o słabym dopływie cieczy, ponieważ knot nie będzie miał czasu na zwilżenie, co doprowadzi do przegrzania cewki.

Najczęściej występują następujące stężenia składników:

PG-30% / VG-70% / AD-0% - duża ilość pary, średnie uderzenie w gardło.
PG-50% / VG-50% / AD-0% - średnia ilość pary, wysokie uderzenie w gardło.
Zawartość aromatu zależy od receptury i może wynosić od 5% do 30%.

Zawartość nikotyny może wahać się od 0% do 3,6%. Następujące oznaczenia służą do oznaczenia płynu pod względem zawartości nikotyny w kolejności rosnącej siły:

0 mg - 0% (0 mg / ml)
1,5 mg - 0,15% (1,5 mg/ml)
3 mg - 0,3% (3 mg/ml)
6 mg - 0,6% (6 mg / ml)
12 mg - 1,2% (12 mg/ml)


Należy pamiętać, że ilość nikotyny w jednym zaciągnięciu zależy od mocy dostarczanej do waporyzatora. Im większa moc zostanie zastosowana, tym więcej pary zostanie wytworzone i odpowiednio więcej nikotyny uzyskuje się w jednej porcji.

E-liquid można przygotować w domu, po prostu mieszając i zalewając niezbędne składniki, które są dostępne na rynku. W takim przypadku możliwa staje się kontrola stopnia czystości użytych składników oraz regulacja zawartości nikotyny i dodatków smakowych.

Zostaw komentarz

Cart 0 Shopping Cart

No products

Free shipping! Shipping
0,00 zł Total

Check out

Follow us on Facebook